Dobré ráno, stromy

Zkoumáme jarní probuzení stromů napříč Evropou

I když to venku zatím nevypadá, jaro tu bude cobydup - a spolu s ním Evropská kampaň pozorování stromů 2021, kterou organizuje TEREZA v rámci programu GLOBE.  Jak je vidět, pozorování stromů je lákavé a letos to bude opravdu mezinárodní akce - už nyní se přihlásilo  přes 180 učitelů a 2000 studentů z 21 zemí Evropy!

Rašení pupenů a růst listů budou žáci opět zkoumat pomocí aplikace GrowApp, ale nejen to. Jako každý rok se i letos mohou účastníci těšit na nová témata, např. jak souvisí stromy a klima, nebo jak změřit výšku stromu.

Pro učitele a žáky připravujeme webináře, na kterých se potkají s vědci od nás i ze zahraničí. Své výsledky mohou sdílet na online fóru a také navázat na dálku spolupráci s partnerskou školu ze zahraničí.

Sezónními změnami v životě (nejen) stromů se zabývá věda zvaná fenologie. Poznatky a data nasbíraná vědci ale i žáky základních a středních škol, pomáhají například zpřesňovat předpovědi šíření alergenních pylů ve vzduchu nebo lépe chránit rostliny před výkyvy počasí nebo škůdci.

V rámci Evropské kampaně pozorování stromů TEREZA spolupracuje s vědci z Českého Hydrometeorologického Ústavu, Univerzity Karlovy v Praze, University of Latvia nebo i s americkou NASA.

Více informací o kampani zde. 

Vloženo Od