NOVÝ PROGRAM - MLADÍ REPORTÉŘI

Mladí reportéři pro životní prostředí - nový vzdělávací program v TEREZE

Na konci září se ve školící místnosti v TEREZE sešlo 12 učitelů ze základních a středních škol, kteří se budou ve školním roce 2018/2019 věnovat testování a pilotování našeho nového vzdělávacího programu Mladí reportéři pro životní prostředí.

Tento mezinárodní program organizace FEE, oslaví v roce 2019 již 25 let svého fungování ve světě. Je do něj zapojeno 35 zemí a více než 30 000 žáků. Program byl oceněn cenou Earth Prize 2018 za přínos v oblasti environmentálního vzdělávání. Vzdělávacímu centru TEREZA se podařilo sehnat finance na rozjezd programu v ČR a na jeho přizpůsobení podmínkám českých škol.

Mladí reportéři, žáci ve věku 11 – 25 let, rozpoznávají, analyzují a mapují problém životního prostředí ve svém okolí, hledají a navrhují řešení problému a informují o něm prostřednictvím novinářské produkce – reportážním článkem, videem nebo fotografií. Své výstupy mohou zaslat do národního kola soutěže a získat tak zpětnou vazbu přímo od odborníků.
Vítězné práce v jednotlivých kategoriích národního kola jsou pak překládány do angličtiny a zaslány do mezinárodního kola soutěže.

Je nám ctí, že program podporují a svou spolupráci na jeho rozvoji nabízí také osobnosti z řad odborníků na environmentální vzdělávání i z řad novinářů, filmařů a odborníků na fotografii.
Jedná se například o Slávka Hrzala, novináře, moderátora, vedoucího Dětské tiskové agentury a také školského ombudsmana, Kláru Kubíčkovou – novinářku, bloggerku a vítězku Ekopubliky 2016, Stanislava Adámka – režiséra a scénáristu, Gabrielu Klečkovou – odbornici na fotografii, vizuální gramotnost a kritické myšlení, Aleše Máchala – odborníka na environmentální vzdělávání a Davida Šťáhlavského – vedoucího tvůrčí skupiny Českého rozhlasu.

Naší snahou v tomto roce je ve spolupráci s učiteli i odborníky nastavit program tak, abychom jej mohli v příštím školním roce nabídnout dalším školám.

Zaujal vás program Mladí reportéři pro životní prostředí?
Pak zůstaňte v kontaktu. Již teď funguje facebooková stránka a plánujeme vytvořit samostatný web programu.

Vloženo Od