Jak komunikovat o změně klimatu?

Vítejte v druhém modulu online kurzu

Jak mluvit o klimatických změnách, aby to děti i dospělé motivovalo k činu? Podívejte se na příspěvek Jana Krajhanzla z konference ZMĚŇME KLIMA 2021. 

PhDr. Jan Krajhanzl, Ph.D. působí na Katedře environmentálních studií Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity jako sociální psycholog a ekopsycholog. Zaměřuje se na komunikaci ochrany přírody, životního prostředí a klimatické změny s veřejností a zkoumá postoje a chování české veřejnosti v environmentálních otázkách. 


                                                                                          

Jak naplnit potřeby žáků v klimatickém vzdělávání? 

Představujeme 15 praktických tipů pro klimatické vzdělávání, které pomohou k naplňování potřeb žáků. Tipy i potřeby vyplývají z výzkumu na téma vnímání změny klimatu a možností její ochrany. Výzkum proběhl na přelomu roku 2020/2021 s účastí 206 dětí a dospívajících, zapojených do projektu „Ekoškola a ochrana klimatu – Od individualismu k občanské participaci“.

Jak tipy převést do praxe? U některých tipů najdete odkazy na články i aktivity do výuky ze sbírky českých organizací, které se zaměřují na téma klimatické změny. 

Výzkumná zpráva Jana Krajhanzla a Barbory Klocové k anketě je dostupná zde.


                                                                                                                                                                

Které z těchto tipů už uplatňujete během svých hodin na téma změny klimatu? Které další tipy byste chtěl/a zavést do výuky a jakým způsobem? Stáhněte si a vyplňte pracovní list

Máte osvědčené aktivity, které by se hodily k některým z těchto tipů? Pošlete nám je na adresu csilla.barkasz@terezanet.cz a doplníme je do souboru. 


                                                                                    

Řekněte nám, jak se vám líbily první dva moduly online kurzu vyplněním krátkého dotazníku. Vaše zpětná vazba je pro nás nezbytná, abychom kurz rozvíjeli správným směrem. Děkujeme za Váš čas!

CHCI VYPLNIT DOTAZNÍK


Materiály pro další studium a inspiraci

 

   
Čtyři principy klimatického vzdělávání      Mapa českého veřejného mínění 
 v oblasti změny klimatu