Férové snídaně nás baví.

Žáci ze ZŠ Zbiroh nalákali stovky lidí na své férové počínání s jídlem.

Žáci ze základní školy J. V. Sládka ve Zbirohu mají za sebou už pěknou řádkou povedených akcí pro své spolužáky i veřejnost. 
Vedle promítání dokumentárních filmů a diskusemi nad globálními problémy, vymysleli férového mikuláše a férové snídaně.

Fair trade bufet a kavárna
A aby neděali věci jen tak bez rozmyslu provedli Analýzy ve školní jídelně, bufetu i v domácnostech, se jeho členové rozhodli zvýšit povědomí spolužáků, učitelů i veřejnosti o negativních dopadech současné produkce potravin a nevyužívání lokálních potravin lokálně.
Rozhodli se také nabízet fair trade potraviny ve školním bufetu a na akcích pro rodiče a veřejnost. Prostřednictvím jednoho z aktivních rodičů navázali žáci úzkou spolupráci s dodavatelem fairtradových potravin, který začal zásobovat školní bufet.

Zavedli také pravidelné Férové kavárny pro rodiče a pedagogy. Žáci na nich hostí příchozí fairtradovou kávou, čajem, čokoládou a dalšími dobrotami. Kavárnu otevírají také při třídních schůzkách.

Férová snídaně ve Zbirohu

Vyvrcholením jejich loňského celoročního úsilí byla akce pro veřejnost, kdy se žáci a učitelé rozhodli pohostit místní na náměstí ve Zbirohu. Uspořádali pro ně Férovou snídani složenou z lokálních a fairtradových potravin. Žáci obsluhovali příchozí a nabízeli jim čaj, kávu, domácí koláče, čokoládový férový dort, marmeládu vyrobenou z ovoce ze školní zahrady nebo bramboráčky.

Vedle pohoštění čekaly na příchozí i doprovodné akce. Žáci si pro ně navíc připravili informační tabule a plakáty o problematice fair trade a . Akce se zúčastnilo téměř 400 lidí z města i okolí. Na její úspěch chtějí žáci navázat i letos. Na květen proto chystají na náměstí další férovou snídani.

Podpořeno Martinem a Helenou Ducháčkovými.

CHCI PROJEKT PODPOŘIT

MĚNÍM JÍDLO, MĚNÍM SVĚT