Zahájili jsme interaktivní výstavu "ZooM"

TEREZA je autorem unikátní výstavy na rozvoj vizuální gramotnosti a kritického myšlení, která učí děti, jak porozumět obrazovému materiálu a předcházet případné manipulaci.

Ve spolupráci se Světem techniky Ostrava, za finanční podpory Velvyslanectvím USA v České republice jsme vytvořili interaktivní výstavu "ZooM" (zaměř, objev, odhal, mysli). V TEREZE jsme na ní pracovali více jak rok a je založena na principu čtení fotografie, tedy objevování detailů a odhalování příběhů. Příběh fotek není na první pohled zcela zřejmý. Příchozí mají možnost podrobně zkoumat, co se na fotografii děje, a nakonec odhalit skutečný a mnohdy překvapující příběh.

Návštěvníci si v rámci výstavy mohou také uvědomit svou vlastní emoční reakci na fotografii a porovnat ji s emocemi dalších návštěvníků, měnit kontext a vyznění fotografie, zkoumat její sdělení a záměr. 

Své fotografie do výstavy poskytli významní a oceňovaní autoři z ČR i ze světa. Najdete zde například legendární fotografii Psa v povodni v Uherském Hradišti od Petra Joska nebo fotografie Ikuru Kuwaimi, Adama Oswella a dalších. 

Výstava je primárně určena dětem ve věku 6 – 12 let, ale na své si přijdou i starší děti a dospěláci. 

V dnešním světě, ve kterém se obrazový materiál stal běžnou součástí našich životů a hlavní náplní většiny médií považujeme rozvoj vizuální gramotnosti a kritického myšlení za jednu z hlavních dovedností. Věříme, že výstava by mohla být pro návštěvníky impulzem zajímat se více o to, jakou roli hraje obrazový materiál v našem každodenním životě, jak mu porozumět a předcházet případné manipulaci.

Stavte se ve Světě techniky Ostrava areálu Dolních Vítkovic! Výstava poběží celý příští rok.

Více o výstavě v příložené tiskové zprávě. 

 

 

 

Vloženo Od