Na konci března 2019 proběhlo historicky první národní kolo soutěže žákovských reportáží v rámci programu Mladí reportéři pro životní prostředí.
Do soutěže bylo zasláno celkem 24 reportáží. Porota ve složení, Ondřej Kundra (Respekt), Aleš Máchal (Ekopublika), Gabriela Klečková (ZU v Plzni – pedagogická fakulta), Stanislav Adámek (filmař) a Martin Šorm (Nadační fond proti korupci), všechny výstupy ohodnotila a okomentovala.
„Z hodnocených reportáží mám dobrý dojem a pokračování tohoto slibného projektu plně doporučuju. Je nepochybně výborným příspěvkem k šíření a prohlubování environmentální osvěty mezi žáky základních a středních škol jimi samotnými, což považuju za nejcennější.“ Aleš Máchal, člen národní poroty.
A jaké žákovské reportáže byly hodnoceny nejlépe a postupují do mezinárodního kola soutěže, které proběhne v květnu?
Kategorie reportážní video – věk 11-14 let: ZŠ Zbiroh – Ptáci
Kategorie reportážní video – věk 15-18 let: ZŠ Zbiroh – Půjčovna pomůcek
Kategorie reportážní článek – věk 11-14 let: ZŠ Jílové u Prahy – Stop nedopalkům!
Kategorie reportážní článek – věk 15-18 let: SPŠ Kutná Hora – Znečištění Labe chemickým závodem Draslovka Kolín
Kategorie reportážní video byl nejlépe ohodnocen výstup Mladých reportéru ze ZŠ Milín:
Černá skládka v přírodě
Uvědomme si, že černými skládkami ubližujeme nejen svému okolí ale i sobě. Tady je ukázka skládky v blízkém okolí Milína. Na obrázku můžeme vidět pohovku, koberec a další věci. Skoro to vypadá, jakoby se zde zabydlely. Všichni můžeme pomoci zabránit černým skládkám tím, že je nebudeme zakládat a odpad ukládat tam, kam patří.
Autoři: Natálie Gregušová, Michaela Kučerová, Klára Majerová, Karolína Křivánková
Mladí reportéři pro životní prostředí je vzdělávací program mezinárodní organizace FEE (Foundation for Environmental Education). V zahraničí úspěšně běží již 25 let, je do něj zapojeno 38 států a přes 30 000 studentů. Byl oceněn cenou Earth Prize 2018 za přínos v oblasti environmentálního vzdělávání. V rámci programu žáci mapují a analyzují problémy ve svém okolí, hledají nebo navrhují jejich vhodná řešení a upozorňují na ně formou novinářské produkce.
V ČR je národním koordinátorem programu TEREZA, vzdělávací centrum.
Kontaktní osoba: Zuzana Jakobová, zuzana.jakobova@terezanet.cz
https://www.yre.global/
https://www.facebook.com/Mladí-reportéři-pro-životní-prostředí-1837287649627692/