Pozorujte, jak se stromy probouzejí!

rozjeli jsme evropskou kampaň pozorování stromů

Pozorujte, jak se stromy probouzejí!

Koukáte z okna a už si představujete svěží zelenou barvu, cítíte vlahý jarní vzduch a slyšíte ranní cvrlikání… Také se nemůžete dočkat, až to jaro přijde? Pojďte s námi zatím pozorovat, jak se do jara probouzejí stromy. Potřebujete jen své oči a pravítko, hodí se i chytrý telefon.
Probouzení stromů pozorují děti, učitelé a rodiče z celé Evropy.
Kampaň jarního pozorování stromů jsme původně připravili pro školy zapojené v badatelském programu GLOBE.
Zapojit se však může každý.

Jak na to
Nejdříve si vyberte strom, okolo kterého každý den chodíte, u domu, na zahradě, v parku. Vyberte takový, který má větve nízko, abyste mohli zblízka pozorovat pupeny. Pak už jen stačí větvičku nenápadně označit kouskem provázku a pravidelně se chodit dívat, jestli pupeny pučí.

Jak poznám, že pupen pučí?
Jak přesně zjistím, jak rychle se můj strom ozeleňuje? Přesný postup najdete na webu vzdělávacího programu GLOBE, kde si během jara můžete stáhnout 5 návodů na pozorování. Kromě pozorování pupenů a měření rostoucích listů můžete větvičku pravidelně fotografovat a pak ze snímků vytvořit časosběrné video, kde zrychleně uvidíte, jak se váš strom zazelenal. Doporučujeme k tomu použít aplikaci GrowApp.

A jak rychle jaro přichází do jiných částí Evropy?
Pokud chcete vidět, jak rychle se váš strom probouzí ve srovnání se stejným stromem třeba v Chorvatsku, vyberte si jeden z druhů, které děti pozorují v rámci evropské GLOBE kampaně: třešeň, lípa, líska, dub, bříza, buk. Děti a učitelé zapojení v GLOBE mají možnost sdílet pozorování přes diskusní fórum evropské kampaně anebo si o svých stromech popovídat s partnerskou školou z jiné země a ještě si procvičit angličtinu.

Stromy čekat nebudou, hurá ven
Děti stráví každý den alespoň trochu času venku, navíc smysluplně a ještě je to bude bavit. Můžete s nimi zkusit tipovat, za kolik dní se objeví první lísteček: Bude to na první jarní den nebo až na začátku dubna? Úplně stejné otázky si kladou vědci, říká se jim fenologové, kteří sledují stromy v průběhu celého roku. Vědci umí podle vývoje počasí předpovědět, kdy začnou stromy rašit nebo kvést, což je informace, která bude zajímat zvláště alergiky. Tak už přestaňte snít doma u okna a pojďte s námi ven. Třeba někde za rohem už pučí bříza nebo kvete líska!

Český web kampaně programu GLOBE: https://globe-czech.cz/detail/cz/stromy-jsou-krasne-aktivita-1-muj-strom

Evropská kampaň pozorování stromů: www.globetree.eu

Vloženo Od