DĚTSKÁ FARMA Eduarda ŠTORCHA jako e-kniha

Od knihy Lovcu mamutů k inovátorovi ve školství. Doporučujeme k přečtení knihu, která nebyla 89 let veřejně dostupná. Pro její nadčasové myšlenky učení dětí venku, v reálném světě.

Jedinečná kniha, zapomenuté pedagogické dílo Eduarda Štorcha, ke stažení zdarma, díky organizaci Otevřeno a Přírodní škola.

Děkujeme!

Eduarda Štorcha známe především jako amatérského archeologa a spisovatele knih pro mládež – Lovců Mamutů, Bronzového pokladu a dalších. Tento muž byl ale především celý život učitelem. Štorch už tehdy kritizoval nešvary českého školství, které nám znějí jako z dnešní doby – nevyhovující prostory, výuka zaměřená na memorování, přetěžování mládeže. 

Eduard Štorch během dvacátých let minulého století vytvořil v Libni osobitý vzdělávací projekt, který pojmenoval Dětská farma. Žáci ze školy v Jindřišské ulici se totiž celkem tři dny v týdnu učili právě zde, na Libeňském ostrově, na místě, které si sami budovali a zvelebovali. Zde probíhala výuka tělocviku, přírodopisu, ale také pozemků apod. Své zkušenosti shrnul ve stejnojmenné knížce, která vyšla poprvé a naposledy v roce 1929.

Digitální verze vznikla jako profilová práce studenta Gymnázia Přírodní školy Oty Svátka a Daniela Pražáka, studenta PedF UK a místopředsedy Otevřena. Město Hořice poskytlo pro digitální šíření autorská práva, za což velmi děkujeme. Projekt digitalizace byl podpořen Pedagogickou fakultou Univerzity Karlovy.

E-kniha v PDF ke stažení ZDE.
Reportáž na ČT s Danielem Pražákem a Otou Svátkem k vidění ZDE.

Test: převzato ze stránke organizace Otevřeno.

Vloženo Od