Jak začít?

Vítejte v druhém modulu online kurzu

V tomto modulu vám nabízíme video od Kateřiny Čihákové, učitelky z druhého stupně ZŠ Světice a zároveň metodičky Muzea Říčany. Nechala se inspirovat workshopem k publikaci Klima se mění - a co my? a vyzkoušela mnoho věcí ve výuce. Ve videu sdílí své zkušenosti s učením o klimatu i mnoho tipů a praktických rad do výuky. 

                                          


                                                                         

 • Jak ve videu zmínila Kateřina Čiháková, je téma změny klimatu dnes nepřehlédnutelné a není tedy možné se mu ve výuce vyhnout. Jak zařadit klimatická témata do jednotlivých předmětů? Prozkoumejte tipy z publikace Klima se mění - a co my?

          Jak zařadit klimatická témata do výuky

 • Přispějte do zásobníku aktivit/hodin

  Už učíte o klimatu? Nebo jste si díky kurzu naplánovali nějaké aktivity nebo hodiny? Pošlete nám své zpracované hodiny, lekce, aktivity (prosíme, využijte šablonu níže) na adresu csilla.barkasz@terezanet.cz Zveřejníme je na webu, aby je mohli využít i další učitelé. A vy zase můžete vyzkoušet ty jejich. Pojďme společně tvořit zásobník aktivit, které pomůžou žákům porozumět změně klimatu.

           Plán lekce_šablona

 • Zaujala vás výuka Kateřiny Čihákové?

  Objednejte si výukový program o klimatu pro svoji třídu od Muzea Říčany. Pro více informaci kontaktujte Kateřinu Čihákovou: katerina.cihakova@muzeum.ricany.cz.    


                                                                          

 • Jaké vzdělávací cíle v oblasti klimatického vzdělávání jsou vhodné pro vaše žáky?

  Přečtěte si jaké vzdělávací cíle v oblasti klimatického vzdělávání doporučují autoři publikace Klima se mění – a co my? pro různé věkové skupiny dětí. 

  Vzdělávací cíle pro učení o změně klimatu

  Zamyslete se, jak k jejich naplňování přispíváte teď a co byste mohli udělat, abyste  žákům pomohli těchto cílů dosáhnout.  Stáhněte si soubor níže a zkuste vyplnit do prázdného sloupce to, co pro naplnění jednotlivých cílů děláte teď a co dalšího byste ještě mohli do své výuky zařadit. Nechte se inspirovat videem nebo některými materiály pro další studium níže.

            Pracovní list Vzdělávací cíle

 • Napadaly vás při předchozí aktivitě nové tipy, které zařadíte do výuky? Možná jich je ale na začátek moc. Podívejte se ještě jednou na svoje nápady a zkuste si vybrat jeden a víc ho rozpracovat. Pomohou vám otázky v následujícím souboru.

           Pracovní list Nová aktivita ke změně klimatu


Materiály pro další studium a inspiraci

 

Kam na web pro důvěrýhodné zdroje a inspiraci pro výuku o klimatu?

Fakta o klimatu

Témata související s klimatickou změnou, grafy a infografiky od vědeckých institucí.

KlimatickáZměna.cz

Přehled adaptačních opatření na klimatickou změnou v městech a v oblasti zemědělství, lesnictví a energetiky, průvodce změnou klimatu (příčiny a dopady klimatické změny a možnosti jejího vývoje) i novinky v oboru klimatické změny.

Klimatická koalice

Informační zdroje o změně klimatu, klimatické politice, ochraně klimatu, klimatickém hnutí a dalších souvisejících tématech.

Ucimoklimatu.cz

Metodický web v přípravné fázi, který bude obsahovat výukové lekce do hodin, metodickou podporu ke konkrétním výzvám klimatického vzdělávání, videa a rozhovory i příklady dobré praxe. Jestli chcete být informování, až se web spustí, vyplňte formulář.

Klimatická změna

Online kurz Člověka v tísni pro pedagogy druhého stupně základní školy a střední školy.  

Teachers' Climate Guide

Klimatická změna v rámci jednotlivých výukových předmětů. Úkoly a vizuální materiály do výuky

Climate Emergency Feedback Loops

Pět krátkých filmů o negativních dopadech klimatické změny s výukovými materiály pro 2. stupeň ZŠ a SŠ

Climatevisuals.org

Online knihovna obsahuje autentické fotky s lidmi ze všech koutků světa, kteří se již potýkají s negativními dopady klimatické krize. Nejedná se o žádné inscenované fotografie. Zde také najdete fotky, které vzbuzují optimismus a naděje: fotky o tom, jak se lidé vypořádaly s dopady klimatické změny, jak se jim podařilo je zmírnit nebo se na ně adaptovat.  Obrázky jsou po registraci zdarma ke stažení.